Інформація призначена тільки для фахівців сфери охорони здоров'я, осіб,
які мають вищу або середню спеціальну медичну освіту.

Підтвердіть, що Ви є фахівцем у сфері охорони здоров'я.



СІМЕЙНІ ЛІКАРІ ТА ТЕРАПЕВТИ

НЕВРОЛОГИ, НЕЙРОХІРУРГИ, ЛІКАРІ ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

КАРДІОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, РЕВМАТОЛОГИ, НЕВРОЛОГИ, ЕНДОКРИНОЛОГИ

СТОМАТОЛОГИ

ІНФЕКЦІОНІСТИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, ГАСТРОЕНТЕРОЛОГИ, ГЕПАТОЛОГИ

ТРАВМАТОЛОГИ

ОНКОЛОГИ, (ОНКО-ГЕМАТОЛОГИ, ХІМІОТЕРАПЕВТИ, МАМОЛОГИ, ОНКО-ХІРУРГИ)

ЕНДОКРИНОЛОГИ, СІМЕЙНІ ЛІКАРІ, ПЕДІАТРИ, КАРДІОЛОГИ ТА ІНШІ СПЕЦІАЛІСТИ

ПЕДІАТРИ ТА СІМЕЙНІ ЛІКАРІ

АНЕСТЕЗІОЛОГИ, ХІРУРГИ

"Pain. Joints. Spine." Том 10, №4, 2020

Back to issue

A modern perspective of antiepileptic drugs effect on Vitamin D rate (reference data and clinical case)

Authors: Поворознюк В.В., Дубецька Г.С., Заверуха Н.В.
ДУ «Інститут геронтології імені Д.Ф. Чеботарьова НАМН України», м. Київ, Україна

Categories: Rheumatology, Traumatology and orthopedics

Sections: Specialist manual

print version


Summary

У даній статті наведені клінічний випадок впливу протиепілептичних препаратів (ПП) на рівень вітаміну D (зокрема, на тлі тривалого прийому препарату вальпроату натрію) та сучасні дані зарубіжних публікацій щодо цієї проблеми. Як відомо, існує перелік лікарських препаратів, що негативно впливають на метаболізм вітаміну D. Зокрема, до медикаментів, які знижують всмоктування вітаміну D, відносять препарати для лікування епілепсії. Протиепілептичні препарати — це лікарські препарати різного походження, які використовують для запобігання чи зменшення судом, відповідних їм еквівалентів (втрата або порушення свідомості, поведінкові та вегетативні порушення тощо), що спостерігаються при періодично виникаючих приступах різних форм епілепсії. Широке застосування в медичній практиці даних лікарських препаратів потребує детального вивчення можливих їх побічних реакцій та проведення своєчасної їх корекції, оскільки іноземні джерела вказують на те, що ПП посилюють дефіцит вітаміну D і погіршують симптоми при проксимальній міопатії, що потребує обов’язкової медикаментозної корекції препаратами вітаміну D; пацієнти, які хворіють на епілепсію, мають дефіцит вітаміну D; хронічна терапія вальпроатами пов’язана з більш низькими показниками мінеральної щільності кісткової тканини у молодих пацієнтів з епілепсією. Даний клінічний випадок показав, як тривалий прийом вальпроату натрію призвів до розвитку в пацієнтки вторинного системного остеопорозу та дефіциту вітаміну D, що засвідчили результати лабораторних і інструментальних досліджень, а відміна лікарем протиепілептичного препарату й призначення препарату вітаміну D3 покращили загальний стан хворої та нормалізували рівень даного вітаміну в сироватці крові. На основі даних літературного огляду та власного спостереження, зокрема клінічного випадку, можна зробити висновок, що пацієнти, які хворіють на епілепсію та приймають ПП, обов’язково повинні приймати препарати вітаміну D3 у цілях запобігання розвитку остеопорозу та дефіциту даного вітаміну.

В данной статье представлены клинический случай влияния противоэпилептических препаратов (ПП) на уровень витамина D (в частности, длительного приема препарата вальпроата натрия) и современные данные зарубежных публикаций по этой проблеме. Как известно, существует перечень лекарственных препаратов, отрицательно влияющих на метаболизм витамина D. В частности, к препаратам, снижающим всасывание витамина D, относят препараты для лечения эпилепсии. Противоэпилептические средства — это лекарственные препараты различного происхождения, используемые для предотвращения или уменьшения судорог, соответствующих им эквивалентов (потеря или нарушение сознания, поведенческие и вегетативные нарушения и др.), которые наблюдаются при периодически возникающих приступах различных форм эпилепсии. Широкое применение в медицинской практике данных лекарственных препаратов требует изучения их возможных побочных реакций и проведения своевременной их коррекции, поскольку иностранные источники указывают на то, что ПП усиливают дефицит витамина D и ухудшают симптомы при проксимальной миопатии, что требует обязательной медикаментозной коррекции препаратами витамина D; пациенты, страдающие эпилепсией, имеют дефицит витамина D; хроническая терапия вальпроатами связана с более низкими показателями минеральной плотности костной ткани у молодых пациентов с эпилепсией. Данный клинический случай показал, как длительный прием вальпроата натрия привел к развитию у пациентки вторичного системного остеопороза и дефицита витамина D, о чем свидетельствуют результаты лабораторных и инструментальных исследований, а отмена врачом противоэпилептического препарата и назначение препарата витамина D3 улучшили общее состояние больного и нормализовали уровень данного витамина в сыворотке крови. На основании данных литературного обзора и собственных наблюдений, в частности клинического случая, можно сделать вывод, что пациенты, которые страдают эпилепсией и принимают ПП, должны получать препараты витамина D3 в целях предотвращения развития остеопороза и дефицита данного витамина.

This article presents a clinical case of the antiepileptic drug effect on the Vitamin D rate (namely, the patient has been taking Sodium Valproate for a long time) and new data from the foreign publications on this problem. It is known that there is a list of drugs that adversely affect the Vitamin D metabolism. In particular, the drugs reducing the Vitamin D absorption include drugs for the treatment of epilepsy. Antiepileptic drugs are drugs of va­rious origins that are used to prevent or reduce seizures, their corresponding conditions (loss or impairment of consciousness, behavioral and autonomic disorders, etc.), which are observed with recurrent seizures of various forms of epilepsy. The widespread use of these drugs in medical practice requires a detailed study of possible side effects of these drugs and their timely correction, as foreign sources indicate that antiepileptic drugs increase Vitamin D deficiency and worsen the symptoms of proximal myopathy, requiring mandatory medical correction; patients with epilepsy are deficient in vitamin D; сhronic Valproate therapy is associated with lower bone mineral density in young patients with epilepsy. This clinical case showed how a long-term use of Sodium Valproate led to the development of secondary systemic osteoporosis and Vitamin D deficiency, as evidenced by the results of laboratory and instrumental studies, and the discontinued antiepileptic drugs along with Vitamin D supplementation improved the general health of the patient and Vitamin D blood rates. Based on the systemic review and our own observations, it has been conclu­ded that epilepsy patients taking antiepileptic drugs should be gi­ven Vitamin D supplements to prevent the development of osteoporosis and Vitamin D deficiency.


Keywords

дефіцит вітаміну D; протиепілептичні препарати; системний остеопороз

дефицит витамина D; противоэпилептические препараты; системный остеопороз

vitamin D deficiency; antiepileptic drugs; systemic osteoporosis


For the full article you need to subscribe to the magazine.


Bibliography

  1. Dussault P.M., Lazzari A.A. Epilepsy and osteoporosis risk. Curr. Opin. Endocrinol. Diabetes Obes. 2017. 24(6). 395-401. doi: 10.1097/MED.0000000000000366.
  2. Miratashi Yazdi S.A., Abbasi M., Miratashi Yazdi S.M. Epilepsy and vitamin D: a comprehensive review of current knowledge. Rev. Neurosci. 2017. 28(2). 185-201. doi: 10.1515/revneuro-2016-0044.
  3. Petty S.J., Wilding H., Wark J. Osteoporosis Associated with Epilepsy and the Use of Anti-Epileptics-a Review. Curr. Osteoporos. Rep. 2016. 14(2). 54-65. doi: 10.1007/s11914-016-0302-7.
  4. Siniscalchi A., De Arro G., Michniewicz A., Gallelli L. Conventional and New Antiepileptic Drugs on Vitamin D and Bone Health: What We Know to Date? Curr. Clin. Pharmacol. 2016. 11(1). 69-70. doi: 10.2174/157488471101160204121835.
  5. Talbot A., Ghali J. R., Nicholls K. Antiepileptic medications increase osteoporosis risk in male fabry patients: bone mineral density in an Australian cohort. JIMD Rep. 2014. 17. 29-36. doi: 10.1007/8904_2014_328.
  6. Talbot A., Ghali J.R., Nicholls K. Antiepileptic medications increase osteoporosis risk in male fabry patients: bone mineral density in an Australian cohort. JIMD Rep. 2014. 17. 29-36. doi: 10.1007/8904_2014_328.
  7. Sharma А., Sinha S., Narang А. et al. A complication of valproate therapy and a thought beyond vitamin D deficiency. Sultan Qaboos Univ. Med. J. 2020. 20(1). 104-108. doi: 10.18295/squmj.2020.20.01.016.
  8. Nagarjunakonda S., Amalakanti S., Uppala V. et al. Vitamin D in epilepsy: vitamin D levels in epilepsy patients, patients on antiepileptic drug polytherapy and drug-resistant epilepsy sufferers. Eur. J. Clin. Nutr. 2016. 70(1). 140-142. doi: 10.1038/ejcn.2015.127.
  9. Fernandez H., Mohammed H., Patel T. Vitamin D supplementation for bone health in adults with epilepsy: A systematic review. Epilepsia. 2018. 59(4). 885-896. doi: 10.1111/epi.14015.
  10. Albaghdadi O., Alhalabi M. S., Alourfi Z., Youssef L.A. Bone health and vitamin D status in young epilepsy patients on valproate monotherapy. Clin. Neurol. Neurosurg. 2016. 146. 52-56. doi: 10.1016/j.clineuro.2016.04.019.

Back to issue