Журнал «Почки» Том 11, №1, 2022
Вернуться к номеру
Діагностика захворювань нирок
Рубрики: Нефрология
Разделы: Справочник специалиста
Версия для печати
Пам’ятка пацієнту
Об’єднаний керівний комітет Всесвітнього дня нирки оголосив 2022 рік роком здоров’я нирок для всіх.
Стара приказка «Латай дірку, допоки невелика» справджується для лікування захворювань нирок. Хронічна хвороба нирок (ХХН) невиліковна, і якщо її перебіг не контролювати, це може призвести до кінцевої стадії хронічної хвороби нирок (термінальної ниркової недостатності). Людина з ХХН тривалий час може бути безсимптомною і не мати жодних ознак ураження нирок. Однак якщо захворювання нирок діагностоване на ранніх стадіях, своєчасно надане правильне лікування сприятиме вповільненню прогресування ХХН до термінальних стадій. Тому при підозрі на будь-яку проблему з нирками бажано щонайшвидше пройти відповідне обстеження з метою ранньої діагностики ураження нирок.
Кому необхідно перевірити нирки? Хто має високий ризик ураження нирок?
У будь-якої людини можуть виникнути проблеми з нирками, але ризик вищий:
— при симптомах захворювань нирок;
— цукровому діабеті;
— погано контрольованій артеріальній гіпертензії;
— сімейному анамнезі захворювання нирок, діабету та гіпертензії;
— палінні, ожирінні, похилому віці (старше за 60 років);
— хронічному прийомі знеболювальних препаратів, особливо нестероїдних протизапальних засобів (ібупрофен, напроксен);
— вродженій аномалії розвитку сечовивідних шляхів.
Скринінг осіб із групи високого ризику допомагає в ранньому виявленні та діагностиці захворювань нирок.
Ранні стадії хронічної хвороби нирок, як правило, безсимптомні, тому лабораторні дослідження — єдиний спосіб виявити ураження нирок.
Як діагностувати хворобу нирок?
Які аналізи зазвичай проводять?
Щоб діагностувати різні проблеми з нирками, лікар збирає детальний анамнез, ретельно обстежує людину, перевіряє кров’яний тиск, а потім радить відповідні аналізи. До найбільш поширених досліджень належать аналізи сечі, крові та УЗД чи МРТ нирок.
1. Аналізи сечі
Різні дослідження сечі використовуються для діагностики ураження нирок.
Клінічний аналіз сечі
— Це простий, недорогий і дуже корисний діагностичний тест.
— Зміни в клінічному аналізі сечі надають важливі діагностичні підказки, але аналіз сечі в межах норми не обов’язково виключає основні захворювання нирок.
— Білок у сечі (альбумінурія, протеїнурія) спостерігається при різних захворюваннях нирок. Цим не слід нехтувати. Наявність білка в сечі може бути першою, найбільш ранньою та єдиною характерною ознакою хронічної хвороби нирок (і навіть хвороб серця). Наприклад, (мікро)альбумінурія — це перша ознака ураження нирок при цукровому діабеті.
— Виявлення гнійних клітин у сечі може свідчити про інфекцію сечовивідних шляхів (ІСШ).
— Білок та еритроцити в сечі — важливі діагностичні ознаки гломерулонефриту.
Альбумінурія
Альбумінурія (раніше використовували термін «мікроальбумінурія») свідчить про наявну в сечі незначну кількість білка. Цей аналіз найважливіший для діагностики ураження нирок при цукровому діабеті. На цій стадії хвороба має оборотний перебіг за умови належного та скрупульозного лікування. Нормальний рівень альбумінів у сечі не повинен перевищувати 30 мг/л.
Співвідношення показників альбумін/креатинін сечі (САК) — більш сучасний і коректний метод визначення альбумінурії у разовій порції сечі або добовій її кількості. Нормальне значення САК — менше ніж 3.
Інші дослідження сечі
Добова протеїнурія. Пацієнтам із наявним у сечі білком цей аналіз необхідний для визначення загальної кількості втраченого білка за 24 години. Такий аналіз корисний для оцінки тяжкості перебігу захворювання, а також впливу лікування на втрату білка.
Клінічний аналіз сечі дуже важливий для раннього виявлення та діагностики захворювань нирок.
Бактеріологічне дослідження сечі з визначенням чутливості до антибіотиків. Цей аналіз надає цінну інформацію про тип бактерій, що викликають ІСШ, та вибір оптимального антибіотика для лікування. Отримати остаточні результати цього тесту можна протягом 48–72 годин.
2. Аналізи крові
Для встановлення правильного діагнозу при захворюванні нирок можуть знадобитися різноманітні аналізи крові.
Креатинін та сечовина
Рівень креатиніну та сечовини в крові відображає функцію нирок. Креатинін і сечовина — два побічні продукти, що зазвичай виводяться з крові нирками. Коли функція нирок зменшується, рівень креатиніну та сечовини в крові зростає. Нормальний рівень креатиніну в сироватці крові становить від 44 до 80 ммоль/л, а нормальний рівень сечовини в крові не має перевищувати 8,3 ммоль/л. Вищі значення цих лабораторних маркерів свідчать про пошкодження (ураження) нирок. Рівень креатиніну при порушенні функції нирок зростає одночасно із сечовиною.
Визначення креатиніну у сироватці крові — це стандартний аналіз крові, що регулярно використовується для скринінгу та моніторингу захворювань нирок. Проте більш надійним показником є розрахункова швидкість клубочкової фільтрації (рШКФ), яка обчислюється за формулою GFR (EPI). Завантажити додаток yourGFR для її розрахунку можна, наприклад, у Play Market.
За рівнем альбумінурії та рШКФ можна розрахувати 2- та 5-річний ризик розвитку термінальної ниркової недостатності (https://www.professorivanov.com).
Гемоглобін
Здорові нирки беруть участь у виробленні еритроцитів, що містять гемоглобін. Низький рівень гемоглобіну може свідчити про анемію. Анемія — часта й важлива ознака хронічних захворювань нирок. Однак анемія нерідко трапляється й при інших захворюваннях. Таким чином, анемія не є специфічним маркером захворювання нирок. Гемоглобін здорової людини повинен бути в межах 135–160 г/л.
Інші аналізи крові
Додаткові аналізи крові, що рекомендуються пацієнтам із захворюванням нирок: визначення рівня цукру в крові, сечової кислоти, сироваткового альбуміну, холестерину, електролітів (натрій, калій та хлорид), кальцію, фосфору, бікарбонату, титрів АСЛО, рівнів С3-комплементу, паратгормона тощо.
3. Інструментальні дослідження
УЗД нирок
УЗД нирок — це просте, корисне, швидке та безпечне (без опромінення) дослідження, яке надає цінну інформацію, таку як розмір нирки, наявність кіст, каменів та пухлин. УЗД також дозволяє визначити, чи блокується відтік сечі із сечовивідних шляхів. На термінальній стадії ХХН УЗД може виявити зменшені розміри нирок.
Мікційна цистографія
Мікційна цистографія — метод, що найчастіше використовується для оцінки інфекції сечовивідних шляхів у дітей. Під час цього рентгенологічного дослідження за стерильних умов сечовий міхур наповнюється контрастною речовиною через сечовий катетер. Після наповнення сечового міхура катетер видаляють і пацієнта просять спорожнити міхур. Рентгенівській знімок під час сечовипускання (мікції) дозволяє побачити контур сечового міхура та уретри. Цей тест корисний для діагностики зворотного відтоку сечі в сечоводи та нирки (відомий як міхурово-сечовідний рефлюкс), а також для виявлення структурних аномалій сечового міхура та уретри.
У деяких ситуаціях для діагностики захворювань нирок можуть бути корисними інші дослідження, такі як ниркова допплерографія, радіонуклідні дослідження, а саме динамічна та статична реносцинтиграфія, ниркова ангіографія.
УЗД нирок — це простий і безпечний тест, що використовується для оцінки розміру, форми та розташування нирок.
4. Інші спеціальні дослідження
Біопсія нирки
Біопсія нирки є важливим дослідженням (золотим стандартом) для діагностики гломерулонефритів, люпус-нефриту, деяких тубулоінтерстиціальних захворювань нирок тощо.
Джерело:
Бережіть свої нирки. Посібник
для пацієнтів із хворобами нирок.
https://kidneyeducation.com/Ukrainian