Журнал «Почки» Том 14, №1, 2025
Вернуться к номеру
Сучасна фітотерапія в лікуванні хронічної хвороби нирок і доброякісної гіперплазії передміхурової залози: ефективність та безпека
Авторы: Тетяна Чистик
Рубрики: Нефрология
Разделы: Справочник специалиста
Версия для печати
Згідно з даними ВООЗ, патологія сечовидільної системи вражає населення різного віку та становить у середньому 10 % від загальної популяції людей у світі. На сьогодні у вітчизняній системі охорони здоров’я налічується біля 500 тис. хворих на хронічну хворобу нирок, що є однією з найбільш соціально значимих патологій.
Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ) — це також часте хронічне захворювання, яке виявляється у чоловіків похилого віку. ДГПЗ призводить до збільшення передміхурової залози доброякісного генезу, простатичної обструкції і виникнення симптомів нижніх сечових шляхів. За статистичними даними, ознаки порушеного сечовипускання наявні в 60 % чоловіків віком понад 60 років.
12 лютого 2025 року, за підтримки ГО «Українська асоціація медичної освіти», кафедри нефрології та урології Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, кафедри урології ІПО Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, Видавничого дому «Заславський», журналу «Нирки» та медичного порталу www.mif-ua.com, відбувся медичний форум «Ukraine Nephro-Urology». У рамках цієї події відбулися два майстер-класи «Сучасна ренопротекція відповідно до останніх доказових рекомендацій» та «Інфекції сечових шляхів в еру антибіотикорезистентності», науково-практична конференція, сателітний симпозіум «Актуальні питання фармакотерапії в нефрології та урології».
З доповіддю «Роль фітопрепаратів у лікуванні хронічної хвороби нирок» виступила доктор медичних наук, професор кафедри нефрології та урології ІПО НМУ імені О.О. Богомольця, лікар-нефролог вищої категорії КНП «Київський міський центр нефрології та діалізу» Дудар Ірина Олексіївна.
Поширеність хронічної хвороби нирок (ХХН) із різним ступенем їх ураження зростає у всьому світі. Близько 850 млн людей (13–15 %) страждають на ХХН. Частіше ця патологія зустрічається у жінок, людей похилого віку, за супутньої артеріальної гіпертензії, при цукровому діабеті, ожирінні та неконтрольованому прийомі ліків.
Серед причин смертності, за даними WHO, ХХН зай–має 9-те місце та входить до списку 10 причин смерті у Сінгапурі, Греції та Ізраїлі. За прогнозами експертів, у 2040 році смертність від ХХН посяде 5-те місце серед усіх причин смертності, що свідчить про її подальше поширення та руйнівні наслідки.
В епідеміологічному дослідженні, яке охоплювало 195 країн, було встановлено, що поширеність ХХН та захворюваність на неї у період з 1990 по 2017 рік збільшилися на 87 та 89 %. Смертність, обумовлена ХХН, підвищилася загалом на 41,5 %, у США — на 66 %. Кількість пацієнтів, лікованих методами діалізної ниркової замісної терапії та трансплантації, — на 34,4 %.
Ці дані спонукають до великих зусиль у розробці ефективних профілактичних та терапевтичних заходів. Їх метою має бути зниження захворюваності на ХХН і уповільнення її прогресування. Відомо, що факторами прогресування ХХН є протеїнурія більше за 1 г на добу, подвоєння рівня креатиніну, підвищення рівня глікованого гемоглобіну, артеріального тиску (АТ), анемії, холестерину, сечової кислоти, калію та ацидозу.
Лібера® (Lespedeza capitata) — препарат рослинного походження, який не має побічних явищ. Активним інгредієнтом Лібера® є екстракт стебла і листя леспедези головчастої (це єдина із лікарських рослин, що застосовується у лікуванні хворих на ХХН із підвищеним рівнем креатиніну та сечовини), яка багата флавоноїдами (містить 7 флавоноїдів): до 2,6 % на 1 грам. Флавоноїди мають протизапальні, протиалергічні, противірусні, протипухлинні властивості. Крім того, вони є сильними антиоксидантами, які захищають клітини від вільнорадикального окиснення та передчасного старіння, прискорюють фізіологічні процеси.
У дослідженнях було доведено, що екстракт леспедези головчастої посилює діурез, сприяє поліпшенню ниркової фільтрації, зменшує набряки, підвищує виділення натрію та частково калію, зменшує рівень азотемії та альбумінурії.
Також значною перевагою екстракту леспедези головчастої є багатофакторний вплив на патологію незалежно від нефротоксичного та/або ішемічного генезу. Відмічені такі позитивні ефекти, як корекція електролітного та білково-енергетичного балансу, протизапальна дія, м’який діуретичний, антигіпертензивний та протидіабетичний ефект, здатність запобігати дисфункції ендотелію, апоптозу, оксидативному стресу та поліпшувати клубочкову фільтрацію.
Ефективність застосування Lespedeza capitata (препарат Лібера®) у хворих на ХХН ІІІ–ІV ст. була оцінена у дослідженні І.О. Дудар та О.М. Лободи. Це дослідження було порівняльним, з тривалістю спостереження 2 місяці. Було включено 45 пацієнтів з ХХН ІІІ–ІV стадії, які були розподілені на дві групи. До першої групи (основна) увійшло 30 хворих (чоловіків — 16, жінок — 14) віком 51 рік (40–65), які отримували додатково до стандартної терапії Lespedeza capitata (препарат Лібера®). Препарат Лібера® призначався за схемою: по 1 капсулі тричі на день перорально 2 місяці. До другої групи (порівняння) було включено 15 хворих (чоловіків — 8, жінок — 7) віком 49 (39–69) років, які отримували тільки стандартну терапію. Не було виявлено вірогідних відмінностей основних клініко-лабораторних показників у хворих основної групи та групи порівняння до початку лікування.
Результати дослідження продемонстрували позитивний вплив препарату Лібера® на клінічний перебіг захворювання і темпи прогресування у хворих на ХХН ІІІ–ІV ст. Про це свідчить вірогідно більше зростання ШКФ за 2 місяці в основній групі проти групи порівняння — 5,5 (2; 9) мл/хв/1,73 м2 проти 2,9 (1; 6) мл/хв/1,73 м2 (р < 0,05). Кращі результати були досягнути за наявності ХХН ІІІ ст. порівняно з ХХН ІVст. (збільшення ШКФ 6,9 проти 3,8 мл/хв/1,73 м2 за 2 місяці в основній групі).
Крім того, препарат Лібера® за 2 місяці його призначення сприяв зменшенню протеїнурії: в основній групі зниження становило 0,05 (0,0; 0,21) г/добу, а в групі порівняння — 0,02 (0,02; 0,07) г/добу (р < 0,05). При цьому препарат не чинив негативного впливу на електролітний обмін (за показниками калію та натрію сироватки крові). Тільки у 3 (10 %) хворих у перші дні прийому препарату Лібера® спостерігалися прояви диспептичного синдрому. Після зміни режиму прийому препарату (рекомендований прийом після їди) прояви диспептичного синдрому зникли. Відміни препарату ці скарги не потребували.
Таким чином, дані дослідження ефективності та безпеки препарату Лібера® дозволяють рекомендувати його в комплексній терапії хворих на хронічну хворобу нирок III і IV ст.
Слід відмітити, що застосування препарату Лібера® має низку переваг: одна капсула містить 300 мг екстракту Lespedeza capitata. Лібера® не має обмежень у терміні застосування, може використовуватися у хворих з ХХН та ЦД, не містить спирту, не має протипоказань, використовується з 7 років.
Активними інгредієнтами Лібера® форте є екстракт стебла і листя леспедези головчастої (Lespedeza capitata) — 400 мг та екстракт листя артишоку посівного (Cynara scolymus) — 100 мг. Екстракт листя артишоку посівного містить цинарин, цинаропікрин, хлорогенову кислоту, аскорбінову кислоту, каротин, вітаміни групи В, інулін і має жовчогінну, гепатопротекторну, сечогінну дію.
Дослідження показують, що екстракт листя артишоку може також надавати нефропротекторну та антиоксидантну дію, і це може бути корисним для хворих з нирковою недостатністю. Згідно з протоколом надання медичної допомоги хворим з ХНН від 2004 року, екстракт листя артишоку посівного використовується з метою зменшення рівня азотемії, токсичного уремічного навантаження нирок. Рандомізоване контрольоване дослідження показало, що споживання екстракту листя і насіння артишоку може поліпшити ліпідний профіль у пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю.
Доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри урології НМУ імені О.О. Богомольця Нікітін Олег Дмитрович представив доповідь «Ефективна сучасна фітотерапія хворих на ДГПЗ та хронічний простатит із супутніми сексуальними розладами».
Доброякісна гіперплазія передміхурової залози є одним із найбільш поширених захворювань у чоловіків похилого віку, частота якого прогресивно зростає. За даними автопсії, у віці 40 років 20 % чоловіків мають гістологічні ознаки ДГПЗ, у 60 років — 50 %, у 85 років — 90 %. Хронічний простатит — це також поширена хвороба передміхурової залози в осіб працездатного віку, що, за даними різних авторів, становить 40–75 % усіх запальних захворювань нижніх сечових шляхів.
Сьогодні Міжнародний погоджувальний комітет з питань ДГПЗ пропонує вказувати в діагнозі такі параметри: S — L — Q — RU — V — PSA. У цих параметрах незалежно враховуються провідні клінічні характеристики захворювання — симптоми, показник якості життя, максимальна швидкість потоку сечі, об’єм залишкової сечі, об’єм передміхурової залози та результати дослідження простатспецифічного антигену.
Згідно з рекомендаціями Європейської асоціації урологів (ЕAU), перелік діагностичних заходів, яким повинні піддаватися чоловіки віком від 50 років з розладами сечовипускання, розбитий на три категорії.
Діагностика ДГПЗ та хронічного простатиту починається зі збору анамнезу за міжнародною системою оцінки симптомів при захворюваннях передміхурової залози (IPSS) за 35-бальною шкалою. Сумарний бал документується як S 0–35; вираженість симптомів розцінюється як 0–7 — незначна, 8–19 — помірна та 20–35 — значна. Оцінка якості життя проводиться за 6-бальною шкалою (QOL), сумарний бал документується як L 0–6.
Для вибору тактики лікування, яке призначається на основі максимальної швидкості потоку сечі (документується як Qmax, мл/с), необхідно використовувати урофлоуметрію. За допомогою трансректального ультразвукового дослідження передміхурової залози можна робити аналіз даного органа та додатково розглянути сечовий міхур (документується як V, cм3). Для визначення залишкової сечі призначається ультразвукове дослідження сечового міхура (документується як RU, мл). Крім того, визначається рівень простатспецифічного антигена (документується як PSA, нг/мл).
Згідно з рекомендаціями ЕAU-2022, лабораторне дослідження при простатиті повинно включати: загальний аналіз та посів сечі, аналізи для виключення інфекцій, що передаються статевим шляхом, — С. trachomatis, U. urealyticum, M. hominis та інші, урофлоуметрію та визначення залишкової сечі, 4-склянкову пробу (за Meares та Stamey), мікроскопію секрету простати або першої порції сечі, одержаної після масажу простати, культуральні дослідження секрету простати, сечі, отриманої також після масажу простати, та/або сперми.
Після аналізу отриманих даних у ході первинного обстеження, виключення раку передміхурової залози формується діагноз. Наприклад: доброякісна гіперплазія простати, V 56 cм3; RU 60 мл; Qmax 10 мл/с; S 19; L 2; PSA 2,8 нг/мл.
Потім перед лікарем постає питання вибору тактики лікування. Це може бути динамічне спостереження, медикаментозна терапія або оперативне лікування. Абсолютними показаннями для проведення оперативного втручання є ішурія, гематурія, камінь сечового міхура, дивертикул, уретрогідронефроз або хронічна ниркова недостатність. Відносні показання до операції — дизурія, високий бал за шкалою IPSS; великий об’єм простати; великий об’єм залишкової сечі; ішурія в анамнезі; погіршення якості життя; неефективність консервативної терапії; бажання хворого.
Вогер® — це єдиний в Україні засіб для поліпшення стану при хронічному простатиті (ХП) та ДГПЗ, що повністю відповідає рекомендаціям ЕAU. У складі Вогер® використовується запатентований екстракт житнього пилку Graminex G63, який знімає біль, зменшує запалення та набряк, усуває спазм та гальмує подальший ріст простати.
Крім того, до складу Вогер® входять такі активні інгредієнти: екстракт плодів з пальметто (Serenoa repens), насіння гарбуза (Cucurbita moschata), бульби африканської картоплі (Hypoxis hemerocallidea), коріння кропиви дводомної (Urtica dioica), кори африканської сливи (Prunus africana).
Serenoa repens знижує активність простагландинів (медіаторів запалення), тим самим зменшує запальний процес у простаті. Під впливом ферменту 5α-редуктази тестостерон переходить у більш активну форму — дегідростерон, який зв’язується з андрогеновим рецептором клітин простати, тим самим стимулює її ріст. Serenoa repens є інгібітором 5α-редуктази, що гальмує цій фермент та сповільнює ріст залози.
Secale cereale (екстракт житнього пилку Graminex G63) має низку ефектів, зокрема розслаблення уретри, сечового міхура та гладких м’язів через антагонізм α-адренергічних рецепторів. До додаткових механізмів Secale cereale належать індукція апоптозу в клітинах епітелію передміхурової залози, гальмування біосинтезу простагландинів і лейкотрієнів. Завдяки протизапальному ефекту пилок жита зменшує розмір передміхурової залози при ДГПЗ, простатиті та простатодинії, поліпшуючи такі симптоми, як ніктурія та часті позиви до сечовипускання.
Слід відмітити, що у складі Вогер® використовується унікальний запатентований екстракт житнього пилку Graminex G63 — ексклюзивний американський екстракт квиткового пилку без розчинників. Це означає, що Graminex G63 не має залишкових розчинників у кінцевому продукті на відміну від продуктів, запропонованих іншими компаніями. Він має повний цикл виробництва — від посадки до створення екстракту, виготовляється на найсучаснішому заводі, який сертифікований за стандартом GMP.
Graminex G63 гарантує чисті натуральні екстракти пилку без будь-яких небажаних залишкових розчинників. Graminex G63® Flower Pollen Extract — це сировина, яка містить як водорозчинні, так і жиророзчинні фракції пилкового зерна у співвідношенні 20 : 1 G60®:GFX®. Кожна партія G63® стандартизована за певним рівнем амінокислот та фітостеролів.
У власному дослідженні (Нікітін О.Д. і співавт.) оцінювалася ефективність використання Вогер® у пацієнтів з легкими та помірними симптомами хронічного простатиту та ДГПЗ. У цьому дослідженні взяли участь 90 пацієнтів старше 45 років з діагнозом ДГПЗ із симптомами нижніх сечових шляхів та ХП з лейкоцитарною реакцією в секреті простати (більше за 10 у полі зору), з сумарним балом за шкалою IPSS > 13, QOL понад 3, з максимальною об’ємною швидкістю потоку сечі від 5 до 12 мл/с, об’ємом залишкової сечі не більше ніж 150 мл.
Обстежувані з ДГПЗ І–ІІ стадії були розподілені на дві групи: основна група (56 пацієнтів) отримувала Вогер®, група порівняння (34 хворі) використовувала монокомпонентний фітопрепарат.
Результати дослідження показали перевагу Вогер® у лікуванні ДГПЗ та ХП порівняно з монокомпонентним препаратом. Виявилося більш значне зменшення об’єму простати та залишкової сечі, підвищення максимальної швидкості сечовипускання, зниження кількості балів за шкалою IPSS та поліпшення якості життя. Крім того, призначення Вогер® сприяло зменшенню больового відчуття, що зберігалося і після припинення лікування. Тому Вогер® можливо призначати не тільки при ДГПЗ та ХП, але і при синдромі хронічного тазового болю. Також Вогер® забезпечував значне зниження симптомів полакіурії, странгурії, ніктурії та ургентного сечовипускання.
Автори дослідження дійшли висновку, що Вогер® ефективний у лікуванні хворих на ДГПЗ та ХП як за суб’єктивними показниками (IPSS), так і за одним з об’єктивних. Відзначена вірогідна позитивна динаміка таких параметрів, як збільшення максимальної швидкості сечовипускання, зниження показників IPSS та QOL. При цьому Вогер® добре переносився хворими, не давав побічних ефектів, не порушував статеву функцію.
Найбільшу ефективність препарат виявив у хворих з обсягом простати до 80 мл і вихідним обсягом залишкової сечі до 150 мл, що призвело до позитивного ефекту у 85,7 % пацієнтів з явищами хронічного простатиту. Також завдяки використанню препарату Вогер® було досягнуто значне зниження больового відчуття за ВАШ у 78,8 % пацієнтів вже через 1 місяць лікування.
Для посилення системної терапії у пацієнтів з ДГПЗ та ХП призначається Статон®, до складу якого входить олія насіння гарбуза — джерело бета-ситостерону, ліполієвої кислоти, каротиноїдів та твердий жир (Естерін В 02), який забезпечує швидке вивільнення діючих речовин безпосередньо в місці запалення. EAU рекомендує використання насіння гарбуза при ДГПЗ, ХП та зниженні сексуальної активності.
Статон® має антимікробні та антипаразитарні властивості завдяки дії олії насіння гарбуза, яка руйнує оболонку мікроорганізму та сприяє більш швидкій елімінації збудника. Статон® забезпечує регенеративну дію. Компоненти олії насіння гарбуза посилюють вироблення колагену та еластину, через що відбувається швидке відновлення пошкоджених клітин простати та гемороїдальних змін.
Статон® справляє антисептичний ефект. Його надає поєднання кислот, які знаходяться в гарбузовій олії, що є значною ланкою патогенетичного лікування запальних захворювань простати. Крім того, –Статон® призводить до поліпшення сперматогенезу, що обумовлено поєднанням компонентів, необхідних чоловічому здоров’ю. Він посилює секрецію простати і сприятливо впливає на формування активних здорових сперматозоїдів.
Статон® забезпечує локальний вплив на передміхурову залозу, при місцевому застосуванні посилює її кровопостачання. Кислоти і електролітний склад олії справляють протизапальний ефект, що супроводжується зменшенням синдрому нижніх сечових шляхів та поліпшенням якості життя.
У власному дослідженні (Нікітін О.Д.) оцінювалася клінічна ефективність застосування Статону® у пацієнтів з ДГПЗ та ХП. У дослідженні взяли участь 138 пацієнтів, які були поділені на дві групи: основна група (n = 71) використовувала стандартну терапію (антибактеріальна, імуномодулююча, протизапальна терапія, α-адреноблокатори та препарати, які поліпшували кровообіг) та Статон®, група порівняння (n = 67) — тільки стандартну терапію.
Результати дослідження продемонстрували більш значне поліпшення (на 33,7 %) у групі, яка отримувала стандартну терапію і Статон®, порівняно з групою стандартного лікування. Через 14 і 28 днів у групі, яка додатково приймала Статон®, відмічалося більш значне зменшення лейкоцитурії, об’єму залишкової сечі та збільшення швидкості сечовипускання.
Слід відмітити, що до 75 % пацієнтів із ДГПЗ або ХП відзначають порушення еректильної функції. Це обумовлено зниженням кровотоку через судинні зміни, хронічним запаленням та болем, психоемоційним стресом через симптоми захворювання.
Загест® — комплексний підхід для лікування еректильної дисфункції. Його активними інгредієнтами є екстракт плодів якірців сланких (Tribulus terrestris) порошкоподібний — 300 мг, аргінін — 40 мг, екстракт листя епімедіуму (Epimedium brevicornum) порошкоподібний — 30 мг, екстракт кореня тонгкат алі (Eurycoma longifolia) порошкоподібний — 30 мг, екстракт кореня корейського червоного женьшеню (Radix Ginseng Rubra) порошкоподібний — 25 мг, цинк (у формі цинку цитрату) — 5,1 мг.
Екстракт плодів якірців сланких (Tríbulus terrestris) містить 90 % фуростанолових сапонінів, переважно протодіосцину, який метаболізується в організмі до дегідроепіандростерону і позитивно впливає на проникність клітинної мембрани. Тігогенін, неотіогенін, гітогенін, неогітогенін, гекогенін, неогекогенін, діосгенін, хлоргенін, раскогенін, сарсасапогенін, а також сульфатовані сапоніни та тіогеніни за типом діосгеніну модулюють ефект протодіосцину.
Для виготовлення комплексного засобу Загест® використовуються саме плоди, а не листя якірців сланких, що забезпечує більшу ефективність препарату. Екстракт плодів якірців сланких шляхом збільшення вивільнення оксиду азоту з ендотелію здійснює проеректильний вплив на печеристі тіла гладких м’язів.
Інші біологічно активні речовини, що входять до складу екстракту плодів якірців сланких, сприяють значному збільшенню рівня тестостерону в сироватці крові та нормалізації еректильної функції, статевих розладів у чоловіків, посиленню лібідо, сили та тривалості ерекції. Ці властивості підтверджують традиційне використання екстракту плодів якірців сланких у регулюванні сексуальної дисфункції у чоловіків.
Екстракт кореня тонгкат алі містить флавоноїди, лігніни, сапоніни, антрахінони. Він стимулює вивільнення тестостерону, який поліпшує статевий потяг та ерекцію.
L-аргінін посилює ерекцію шляхом виділення оксиду азоту ендотелієм судин статевого члена, релаксації гладких м’язів судин та збільшення кровотоку статевого члена.
Екстракт кореня корейського червоного женьшеню (Radix ginseng rubra) містить тритерпенові сапоніни, панаксозиди, вітаміни групи В. Це природний афродизіак, який стимулює синтез тестостерону, посиліє виділення оксиду азоту ендотелієм судин пеніса та поліпшує якість еякуляту.
Активними інгредієнтами екстракту листя епімедіуму (Epimedium brevicornum) є алкалоїди, ікоріїн, флавоноїди, білки, глікозиди, біологічно активні пептиди, воски, амінокислоти, фітогормони. Відомо, що Epimedium brevicornum стимулює вивільнення тесто–стерону, посилює виділення оксиду азоту та позитивно впливає на сперматогенез.
Цинку цитрат підтримує нормальний рівень тестостерону в сироватці крові, нормалізує фертильність та репродуктивне здоров’я.
Усі природні сполуки, що входять до складу –Загест®, синергічно підсилюють дію одна одної: завдяки активності поглинача радикалів женьшеню, протодіосцину, цинку, тонгкату алі, які зв’язують та активують рецептори тестостерону, і аргініну здійснюється вплив на систему ендотеліальних клітин як попередник оксиду, епімедіум з властивостями інгібітора фосфодіестерази 5-го типу поліпшує концентрацію оксиду азоту в гладеньких клітинах кавернозного тіла.
Таким чином, застосування комплексу Загест® може бути корисним у пацієнтів з еректильною дисфункцією легкого та середнього ступеня тяжкості. –Загест® підвищує задоволення від статевого акту та загальну задоволеність, сексуальне бажання, функцію оргазму та еякуляції, якість життя.
Після виступу О.Д. Нікітін відповів на запитання учасників форуму.
— Чи можливий вплив препарату Дуодарт на збільшення молочної залози у чоловіка?
— Дуодарт — це хімічно синтезований двокомпонентний препарат, комбінація α-адреноблокатора й інгібітора 5α-редуктази. Не варто пов’язувати прийом Дуодарту зі збільшенням молочної залози. Слід провести гормональний скринінг та призначити консультацію мамолога, які допоможуть виявити причину збільшення молочної залози.
— За наявності емфізематозного пієлонефриту які дії з боку лікаря слід проводити?
— Емфізематозний пієлонефрит — це тяжка, некротизуюча форма гострого множинно-вогнищевого бактеріального нефриту, яка супроводжується утворенням інтраренальних абсцесів і газу та поширенням процесу в паранефральну клітковину. Згідно з літературними даними, у 80–90 % пацієнтів ця патологія розвивається на фоні цукрового діабету, особливо при його декомпенсації. Збудником інфекції найчастіше є грамнегативна анаеробна мікрофлора. Основним методом лікування емфізематозного пієлонефриту залишається активна хірургічна тактика — люмботомія, декапсуляція нирки, нефростомія, дренування заочеревиної клітковини.
— Чи існують відмінності в лікуванні ДГПЗ у чоловіків різного віку? Наприклад, у віці 75 і 58 років?
— Не існує препаратів, які орієнтуються на вік пацієнта, і це також стосується фітопрепаратів. Усі вони призначаються у будь-якому віці, без обмежень. Тому і Вогер®, і Статон®, і Загест® можуть призначатися чоловікам як віком 58 років, так і у 75 років.
— Чи показаний Статон® прооперованому з приводу ДГПЗ?
— Безсумнівно, так. Статон® призначається у комплексному лікуванні ДГПЗ, оскільки сприяє посиленню протизапальної, антисептичної та репаративної дії при порушенні функції простати у чоловіків.
Потім професори І.О. Дудар та О.Д. Нікітін обговорили низку питань стосовно діагностики і лікування ХХН та ДГПЗ.
Дудар І.О.: Основною хворобою у нефрологів є хронічна хвороба нирок, яка також часто зустрічається у чоловіків. З якого віку чоловіка нефролог або терапевт може поставити йому такі запитання: «Коли ви були в уролога? Що з вашою передміхуровою залозою?»
Нікітін О.Д.: Існує географічна особливість поширеності ДГПЗ: чим південніше розташований регіон, тім раніше виникає проблема з передміхуровою залозою. Так, чоловіки негроїдної раси потребують більш раннього скринінгу на рак передміхурової залози порівняно з іншими расами. Для нашої країни проведення скринінгу актуально з 50 років 1 раз на рік. Слід здати кров на PSA — простатичний специфічний антиген, який використовується у всіх розвинутих країнах світу.
Дудар І.О.: Чоловіки не люблять обговорювати цю тему не з урологами. Вони відповідають, що у них все в порядку, PSA нормальний. Але коли ти бачиш ХХН, однак не знаєш її причини та не можеш її швидко встановити, ця проблема дуже турбує. Чи достатньо здати PSA?
Нікітін О.Д.: Недостатньо. Підвищення рівня PSA спостерігається тільки при певних формах раку, при яких задіяні залозисті елементи. Коли рак уражає сполучну тканину, PSA, як правило, має нормальний рівень. Тому слід ще проводити пальцеве ректальне дослідження, яке може допомогти своєчасній діагностиці раку передміхурової залози.
Дудар І.О.: Чи треба нефрологам орієнтуватися на об’єм залишкової сечі? Припустімо, що ми займаємся тяжким нефрологічним хворим. УЗД та PSA у нього абсолютно нормальні. Чи можемо ми бути спокійними?
Нікітін О.Д.: Залишкова сеча — це важливий критерій при ХХН та виявленні її ускладнень. Як правило, ми бачимо хронічну ниркову недостатність у пацієнтів, які тривалий час мають залишкову сечу. Це називається уретрогідронефроз.
Дудар І.О.: Коли хворий на ХХН має такі супутні захворювання, як ДГПЗ, хронічний простатит, це погіршує його стан?
Нікітін О.Д.: Наявність залишкової сечі визначає нашу тактику. Якщо немає залишкової сечі, можливо використовувати спостереження або медикаментозне лікування. Якщо залишкова сеча є, ми пропонуємо оперативне втручання.
Нікітін О.Д.: Сьогодні практично не використовується поняття «хронічна ниркова недостатність», а тільки «хронічна хвороба нирок». Чи не призвело це узагальнення до розмиття поняття і відсутності конкретики захворювання?
Дудар І.О.: На сьогодні ми маємо найідеальнішу класифікацію ХХН. Вона чітка, абсолютно зрозуміла та неперевантажена. Такий діагноз, як хронічна ниркова недостатність, залишився у класифікації, але так називають зниження ШКФ < 15 мл/хв. Тобто коли у пацієнта ШКФ дорівнює 15 мл/хв або нижче, це свідчить про необхідність готувати такого хворого до нирково-замісної терапії.
Нікітін О.Д.: Лібера® — чудова назва препарату, яка у перекладі означає «свобода від хвороби». Як часто показано використання цього препарату при ХХН?
Дудар І.О.: Лібера® призначається в комплексному лікуванні пацієнтів із ХХН. Однак існують випадки, коли ми маємо надію тільки на препарат Лібера®. Клінічний випадок: пацієнтці 60 років з ЦД та ХХН, яка має ШКФ 50 мл/хв, були призначені інгібітори натрійзалежного котранспортера глюкози 2. Вони виявилися неефективними або у цієї жінки виникли побічні дії — цистит, вульвовагініт, уретрит. Що робити? Ми призначили Лібера® і не помилилися. Відмічалося зниження креатиніну, сечової кислоти та підвищення ШКФ. Також можливо використовувати Лібера® форте, який чинить ренопротективний, гепатопротективний вплив та поліпшує потенцію.